Májka v Radkovicích

18.05.2015 12:00

Ctění tradic nikdo v naší obci nepodceňuje. Májky má většina obcí naší republiky. Jsou malé, velké, tlusté, tenké, různě zdobené i nezdobené. Jak ale vypadá tradiční „Májka“. Na tuto otázku se položila široká veřejnost obce Radkovic, v čele se sborem dobrovolných hasičů. Po pečlivém studiu všech dostupných pramenů, archivů a spižíren, bylo všem jasno. Tradiční „Májka“ má válcovitý tvar, žlutou barvu a hlavně je to na ní napsáno.

To že na ostatních rádoby „Májkách“ není ani zmínka o tom co to vlastně je a že jakési koště vydávají za všem dobře známý předmět, u nás považujeme za hrubou chybu a ztrátu kontinuity.

Ke stavění „Májky“ jsme též použili techniku. Ne že bychom sami v pohodě nezvedli nějakou kulatinu, ale my v Radkovicích techniku máme, umíme s ní pracovat, tak proč bychom se vysilovali před zvedáním půllitrů. Navíc můžeme upozornit, že použitá technika nebyla jedinou a že by se jí u nás v obci našlo daleko víc.

 Myslíme, že tímto jsme přispěli nejen k návratu ke kořenům jedné z tradic, ale i k používání vlastního rozumu místo hrubé síly.

—————

Zpět